Zdravotné prínosy

Zdravotné prínosy korčuľovania na ľade

  • Zlepšuje a zvyšuje fyzickú a duševnú zdatnosť
  • Posilňuje  kondíciu
  • Pomáha k lepšej svalovej koordinácií
  • Znižuje riziko osteoporózy.
  • Zmierňuje ťažkosti s chrbticou,
  • Posilňuje chrbtové svalstvo,
  • Ovplyvňuje správne držanie tela
  • Vplýva na činnosť srdca a tým aj prekrvenie telesných orgánov a tkanív.
  • Pravidelný šport zmierňuje depresívne nálady a posilňuje sebavedomie.

Pobyt na ľadovej ploche sa odporúča najme v ľuďom trpiacim alergiami ktorým korčuľovanie zmierňuje ich prejavy a zvyšuje sa aj ich kapacita pľúc

Vhodný výber oblečenia a korčúľ

Korčule odporúčame pred kúpou radšej vyskúšať no najmä v nich urobiť pár krokov na suchu to platí predovšetkým pre deti. Ak nemáte možnosť si tieto korčule vyskúšať v kamennom obchode je dobre dieťaťu odmerať vnútornú dĺžku chodidla a pridať tak pol centimetra max centimeter v prípade, že mu ešte rastie noha a podľa toho korčule objednať Pre dospelých sa korčule kupujú podľa toho aké čísla topánok nosia. Korčule pre deti a samozrejme ani pre dospelých neodporúčame plastové respektíve posuvné ktoré bránia pohybu a mnoho prvkov sa na týchto korčuliach nie je možné sa naučiť keďže veľmi ovplyvňujú pohyb nohy v korčuli. Treba si vybrať podľa možnosti korčule na zaväzovanie ( šnúrky) ideálne kožené ktoré sa dokážu najlepšie prispôsobiť nohe Dievčatkám odporúčame hneď začať s korčuľami so zúbkami a chlapcom stačia klasické kanady. Rovnako sa treba zamerať aj na dĺžku noža, ten musí byť dlhší, ako je samotná topánka, pretože umožňuje plynulý pohyb smerom dozadu. Ak sa nôž končí pod pätou, človek sa hrbí, jeho ťažisko nie je správne a pohyb smerom dozadu nespraví. Pri korčuliach z profesionálnejších radov sú úž rôzne tvrdosti , korčúľ , tvar korčúľ rozdiely v nožoch a pod…( radi Vám to osobne alebo po telefóne podobnejší vysvetlíme )

Helma
Deti a dospelí by takisto nemali podceniť najmä ochranu hlavy na ľade ,preto na našich kurzov je helma ( lyžiarka alebo hokejová ) povinná , čo sa týka dospelých najmä začiatočníkom ju tiež vrelo odporúčame. Helma musí správne sedieť a to zistíme tak, že keď hlavu zakloníme dole stále nám rovnako drží na hlave a nehýbe sa. Pod túto helmu odporúčame dať len tenkú čiapku nakoľko deti sa pri pohybe majú tendenciu veľmi spotiť. Cyklistickú helmu nie je dovolené nosiť na našich kurzoch z dôvodu , že nechráni celé temeno hlavy a pri páde na hlavu môže vzniknúť úraz.

Oblečenie
Netreba zabudnúť ani na vhodné rukavice, bez ktorých sa nezaobídete. Odporúčame lyžiarke rukavice, respektíve tvrdené (pre menšie detičky môžu byť ja palčiaky. )Prstové rukavice deťom neodporúčame ,samozrejme pre dospelých sú vhodné .Pre detičky, ktoré sa učia korčuľovať sú vhodné lyžiarske kombinézy alebo kožiarske nohavice s bundou. Dobrou voľbou je aj softshellové oblečenie .Ako spodnú vrstvu je dobré zvoliť termo oblečenie ktoré drží teplo .Na zimných štadiónoch býva zime v rozmedzí od 2-7 stupňov.

Vhodné:

Nevhodné:

Kedy začať s korčuľovaním na ľade?

Samozrejme, aj toto je individuálne, pretože všetko sa odvíja od fyzickej zdatnosti, šikovnosti a pripravenosti dieťaťa. Je dobré počkať ak dieťa nie je fyzicky dobre stavané. Musí mať dostatočne spevnený členok, jeho svaly a väzy čo nastáva od cca 3,5-4 roka život kedy sa začína prudko rozvíjať aj ich motorika .Korčuľovanie výrazne rozvíja nie len ich motoriku, stabilitu ale aj koordináciu. Tiež dajte pozor na nebezpečné preťažovanie kĺbov a chrbtice. Vývoj kostry u takýchto malých detí ešte nie je celkom ukončený, takže si všímajte správne držanie tela. My do našich skupinových kurzov berieme deti od 4rokov a individuálne od 3,5roka